Čosi o „legálnom“ výrube vo Veľkej Fatre

Autor: Mária Havašová | 16.5.2012 o 12:14 | Karma článku: 21,16 | Prečítané:  6572x

Piatok ako každý iný, v nabitom vlaku z Bratislavy na východ sa stretávame viacerí, a tak ostávame na chodbe. Inokedy fakt skôr znepríjemňujúci cestu, dnes možnosť dozvedieť sa niečo o výrube v chránených územiach Slovenska. Popri debate sme od vedľa stojaceho pána zrazu začuli slová: „Čo?? Prišli ochranári??“ Ako environmentalistov nás tieto slová zaujali, a tak sme vedľa prebiehajúci telefonický hovor začali pozornejšie sledovať. Áno, možno to nie je slušné, na druhej strane, dá sa tomu zabrániť vo vlaku od vedľa stojaceho dvojmetrového muža nedávajúceho si pozor na intenzitu hlasu?

Tu je prepis jeho odpovedí a inštrukcií, ako sme si ich zapamätali:

„Čo? Prišli ochranári??“

„Daj mu 500 € a pošli ho do p...“

„Keď ste rúbali surové drevo, normálne tam spravte vývrat. Veď tam máte harvestor“ (viacúčelový stroj, ktorý dokáže zdvihnúť celý strom, odvetviť ho, príp. narezať. Pre správnych lesníkov – poznám aj takých - je to veľká pomoc.)

„Tak spravte vývrat. Nech je tam vidieť koláč.“ (t.j. koreňový koláč, na základe neho je možné prehlásiť, že strom bol vyvrátený napr. vetrom, čo pri smrekoch, vďaka ich plytkej koreňovej sústave, nie je pri silnom vetre veľký problém. Drevnú hmotu je teda možné – a v závislosti od územia odporúčané – spracovať)

„Spravte vrcholcový zlom“ (t.j. poškodenie vetrom vrcholovej časti koruny, ale strom nemusel byť vyvrátený. Keď má však poškodený vrchol, je možné ho klasifikovať ako „strom vhodný na výrub“)

„Šak normálne ho označ bielymi bodkami, sprav suchár.“ (t.j. vysušený strom, ktorý je opäť možné ťažiť. Oficiálna teória „zabraňujúca“ zneužívaniu: príde lesník, prejde územie, 2 bielymi bodkami – 1. v prsnej výške (1,3 m), 2. na báze stromu (peň) -  vyznačí stromy vhodné na ťažbu – či už sucháre, alebo tie so zlomeným vrcholcom a i. O pár mesiacov na to príde iný lesník s pílou a označené stromy má právo vyrúbať. Zneužívaniu má zabrániť práve systém bodiek – ak na niektorom pni neostala biela bodka, je jasné, že bol vyrúbaný nelegálne. Problém je v tom, že aj lesníci s pílou majú spray s bielou farbou...)

„Vieš čo, zavolám otcovi“

„Povedz mu, nech nerobí problémy. Daj mu tých 500€“

„Volal som s otcom. Vybaví to. Nič mu nedávaj. Pošli ho do riti“.

„O hodinu budem v Martine. Hneď prídem hore“

Určite si pamätáte na kalamitu v Tatrách. Toto je „kalamita“ v Národnom parku Veľká Fatra.

 

 

 


Čosi o výrube Smrekovice (NP Veľká Fatra) – územia navrhovaného do sústavy území pralesovitého/prírodného charakteru, ktorá však bola počas procesu vyhlasovania lesníckymi zásahmi asanovaná. Za prírodný les však považujeme len územia, kde počas dlhého obdobia (napr. 200 rokov) nezasiahla ľudská ruka a teda jej vplyv (pne, zostatky lesnej cesty atď.) nie je badateľný.

http://wiezik.blog.sme.sk/c/240733/Smrekovica-ako-to-vidim-ja.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?