Očkovanie pred cestou do zahraničia

Autor: Mária Havašová | 4.1.2012 o 1:14 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  7007x

Chystáte sa na ďalekú cestu? Či už pracovne alebo na dovolenku, turistickí sprievodcovia radia pre vzdialenejšie destinácie absolvovanie očkovania proti chorobám, ktoré sa v danej lokalite vyskytujú, a náš organizmus na ne nemusí byť celkom pripravený. Spomeňte si napríklad na fakt, že Indiánov belosi ani tak nevyzabíjali priamo, ako skôr kiahňami a ďalšími chorobami... a z tohto hľadiska sa pri ceste do krajín s nižšími hygienickými štandardmi zaočkovať určite oplatí. Ako a kde, vám, dúfam, poradí tento článok.

Dôležité je vedieť, kam sa vlastne chystáte. Prehľad o tom, aké očkovania sú v jednotlivých krajinách odporúčané alebo povinné nájdete na http://www.medicus.sk/icesty.htm resp. na stránke WHO http://www.who.int/ith/en/. Ak už viete, ktoré choroby sú v danej krajine aktuálne, prichádza rozhodnutie, kde samotné očkovanie aplikovať. Na Slovensku existujú celkom štyri centrá označované ako centrá pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, resp. ako polikliniky cudzokrajných chorôb. V Bratislave sú hneď dve, ďalšie sa nachádzajú v Martine a Košiciach. Tu nájdete ich prehľad : http://ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-5-Ockovanie-do-zahranicia

Návšteva očkovacích centier je vhodná ak naozaj neviete, kam z konopí. Vybavíte tam všetko pomerne rýchlo a jednoducho. Len si za to poriadne priplatíte. Čo Vám totiž nikto v týchto centrách nepovie, je fakt, že niektoré očkovania môžete absolvovať u svojho obvodného lekára, a nemusíte platiť za “podanie” látky a ďalšie „nevyhnutné vyšetrenia“. Tj. proti hepatitíde A+B Vás v priebehu polroka zaočkuje Váš lekár(prvé dve injekcie mesiac po sebe, potom nastáva dočasná imunita, celoživotná je po aplikácii 3. injekcie – po pol roku). Potrebné sú teda 3 vakcíny, pričom jedna stojí asi 50€. V špecializovanom centre najprv vyšetria Váš zdravotný stav – cca 20€, potom si vypýtajú za zaočkovanie, za samotnú vakcínu atď. a cena sa poriadne navýši. Podobne je na tom aj očkovanie proti brušnému týfusu. Samotná vakcína stojí asi 15€, v centre v Bratislave odo mňa za to isté chceli asi 30€. Sestrička u mojej lekárky ma proti obom zaočkovala zdarma. Zároveň bratislavské centrá ponúkajú aj vyhotovenie očkovacieho kalendára. Každého záujemcu to trošku vyplaší, veď vakcinácia je vážna vec a nesmie sa robiť od buka do buka, pravda je taká, že týfus s hepatitídou som mohla absolvovať naraz, žltú zimnicu tak týždeň predtým.

Pokiaľ je absolvovanie očkovania pri vstupe do určitej krajiny povinné, musí byť zapísané do Medzinárodného očkovacieho preukazu – tento Vám môže vydať jedine očkovacie centrum. V zásade (a v Martine) stojí asi 10€, v Bratislave bola táto cena opäť vyššia. Na porovnanie: v Blave mi ponúkali očkovanie proti žltej zimnici za cca 50€ spolu s preukazom, v Martine som si vakcínu zakúpila v miestnej lekárni za približne 20€ + preukaz stál 10€. T.j. očkovanie v Martinskej fakultnej stálo o 20€ menej, ako to isté v našom hlavnom meste! Dokonca tam nemali „pálku“ ani za prehliadku môjho zdravotného stavu, ktorá je v BA povinná. Len sa ma popýtali na alergie, a či sa cítim dobre. A neverím, že bolo očkovanie v Martine vykonané menej kvalitne.

Existuje plno argumentov „pre“ a „proti“ očkovaniu, ja som sa rozhodla najmä kvôli spomínanej analógii s belochmi a Indiánmi tie moje „odporúčané“ absolvovať. Vôbec nie je jedno, kde tie svoje absolvujete, a pokiaľ šetríte každé euro, a ste si istý svojím zdravotným stavom, neobráťte sa na prvé špecializované centrum vo Vašom okolí. Pýtajte sa, svojho doktora, inštitúcií, centier, čo a ako Vám môžu ponúknuť. Nedajte sa zdierať, len preto, že nakoľko Vás výlet stojí pár tisíc, Vám bude záležať na stovke eur? Zavolajte do svojej zdravotnej poisťovne a popýtajte sa, čo všetko Vám môžu preplatiť – Všeobecná zdravotná sa bude podieľať minimálne na financovaní očkovania proti hepaditíde. Odkladajte si bločky, do zdravotnej dokumentácie u svojho doktora si nechajte nalepiť nálepky u jednotlivých vakcín. No najmä, šťastne sa vráťte do svojej rodnej zeme :-D

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?