Očkovanie pred cestou do zahraničia

Autor: Mária Havašová | 4.1.2012 o 1:14 | Karma článku: 10,65 | Prečítané:  7347x

Chystáte sa na ďalekú cestu? Či už pracovne alebo na dovolenku, turistickí sprievodcovia radia pre vzdialenejšie destinácie absolvovanie očkovania proti chorobám, ktoré sa v danej lokalite vyskytujú, a náš organizmus na ne nemusí byť celkom pripravený. Spomeňte si napríklad na fakt, že Indiánov belosi ani tak nevyzabíjali priamo, ako skôr kiahňami a ďalšími chorobami... a z tohto hľadiska sa pri ceste do krajín s nižšími hygienickými štandardmi zaočkovať určite oplatí. Ako a kde, vám, dúfam, poradí tento článok.

Dôležité je vedieť, kam sa vlastne chystáte. Prehľad o tom, aké očkovania sú v jednotlivých krajinách odporúčané alebo povinné nájdete na http://www.medicus.sk/icesty.htm resp. na stránke WHO http://www.who.int/ith/en/. Ak už viete, ktoré choroby sú v danej krajine aktuálne, prichádza rozhodnutie, kde samotné očkovanie aplikovať. Na Slovensku existujú celkom štyri centrá označované ako centrá pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, resp. ako polikliniky cudzokrajných chorôb. V Bratislave sú hneď dve, ďalšie sa nachádzajú v Martine a Košiciach. Tu nájdete ich prehľad : http://ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-5-Ockovanie-do-zahranicia

Návšteva očkovacích centier je vhodná ak naozaj neviete, kam z konopí. Vybavíte tam všetko pomerne rýchlo a jednoducho. Len si za to poriadne priplatíte. Čo Vám totiž nikto v týchto centrách nepovie, je fakt, že niektoré očkovania môžete absolvovať u svojho obvodného lekára, a nemusíte platiť za “podanie” látky a ďalšie „nevyhnutné vyšetrenia“. Tj. proti hepatitíde A+B Vás v priebehu polroka zaočkuje Váš lekár(prvé dve injekcie mesiac po sebe, potom nastáva dočasná imunita, celoživotná je po aplikácii 3. injekcie – po pol roku). Potrebné sú teda 3 vakcíny, pričom jedna stojí asi 50€. V špecializovanom centre najprv vyšetria Váš zdravotný stav – cca 20€, potom si vypýtajú za zaočkovanie, za samotnú vakcínu atď. a cena sa poriadne navýši. Podobne je na tom aj očkovanie proti brušnému týfusu. Samotná vakcína stojí asi 15€, v centre v Bratislave odo mňa za to isté chceli asi 30€. Sestrička u mojej lekárky ma proti obom zaočkovala zdarma. Zároveň bratislavské centrá ponúkajú aj vyhotovenie očkovacieho kalendára. Každého záujemcu to trošku vyplaší, veď vakcinácia je vážna vec a nesmie sa robiť od buka do buka, pravda je taká, že týfus s hepatitídou som mohla absolvovať naraz, žltú zimnicu tak týždeň predtým.

Pokiaľ je absolvovanie očkovania pri vstupe do určitej krajiny povinné, musí byť zapísané do Medzinárodného očkovacieho preukazu – tento Vám môže vydať jedine očkovacie centrum. V zásade (a v Martine) stojí asi 10€, v Bratislave bola táto cena opäť vyššia. Na porovnanie: v Blave mi ponúkali očkovanie proti žltej zimnici za cca 50€ spolu s preukazom, v Martine som si vakcínu zakúpila v miestnej lekárni za približne 20€ + preukaz stál 10€. T.j. očkovanie v Martinskej fakultnej stálo o 20€ menej, ako to isté v našom hlavnom meste! Dokonca tam nemali „pálku“ ani za prehliadku môjho zdravotného stavu, ktorá je v BA povinná. Len sa ma popýtali na alergie, a či sa cítim dobre. A neverím, že bolo očkovanie v Martine vykonané menej kvalitne.

Existuje plno argumentov „pre“ a „proti“ očkovaniu, ja som sa rozhodla najmä kvôli spomínanej analógii s belochmi a Indiánmi tie moje „odporúčané“ absolvovať. Vôbec nie je jedno, kde tie svoje absolvujete, a pokiaľ šetríte každé euro, a ste si istý svojím zdravotným stavom, neobráťte sa na prvé špecializované centrum vo Vašom okolí. Pýtajte sa, svojho doktora, inštitúcií, centier, čo a ako Vám môžu ponúknuť. Nedajte sa zdierať, len preto, že nakoľko Vás výlet stojí pár tisíc, Vám bude záležať na stovke eur? Zavolajte do svojej zdravotnej poisťovne a popýtajte sa, čo všetko Vám môžu preplatiť – Všeobecná zdravotná sa bude podieľať minimálne na financovaní očkovania proti hepaditíde. Odkladajte si bločky, do zdravotnej dokumentácie u svojho doktora si nechajte nalepiť nálepky u jednotlivých vakcín. No najmä, šťastne sa vráťte do svojej rodnej zeme :-D

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?